Wiele osób podczas zmiany pracy szkoły lub różnych zawirowań w swoim życiu może być pozbawiona ubezpieczenia zdrowotnego na jakiś czas. Również wielu pracowników zatrudnionych na poszczególne umowy nie wie dokładnie, jak wygląda sprawa ze świadczeniami chorobowymi podczas pobytu w szpitalu. Zostań do końca, aby dowiedzieć się, co tak naprawdę warto wiedzieć o zwolnieniu lekarskim o pobycie w szpitalu.
Pracownik otrzyma świadczenie chorobowe w każdej sytuacji, w której podlega on ubezpieczeniu chorobowemu. W większości przypadków wynagrodzenie to jednak jest niższe, ale ma za zadanie zrekompensować pracownikowi utracony zarobek podczas pobytu w szpitalu.
Pracownik nie odczuwa większej różnicy pomiędzy wynagrodzeniem chorobowym a zasiłkiem chorobowym, gdyż w obu przypadkach otrzymuje on tę samą kwotę, czyli 80% swojego stałego wynagrodzenia. Różnica polega jednak na tym, że wynagrodzenie chorobowe wypłacane jest przez pracodawcę, a zasiłek chorobowy wypłacany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Jak najbardziej tak. Są sytuacje kiedy pracownik otrzymuje 100% swojego wynagrodzenia, jednak dzieje się to tylko w kilku określonych przypadkach. Kobieta otrzymuje 100% wynagrodzenia za pobyt w szpitalu, jeśli przypada on w okresie jej ciąży. Pracownicy otrzymują również 100% wynagrodzenia jeśli poddali się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów nadawców komórek, tkanek czy narządów lub bezpośrednim zabiegom ich pobrania. Dodatkowo 100% należy się również pracownikom, którzy doznali wypadków w drodze do lub z pracy.
Sytuacja z wynagrodzeniem chorobowym lub zasiłkiem chorobowym mogą być w niektórych kwestiach problematyczne, jednak po głębszym zapoznaniu się z tematem, wszystko staje się niezwykle czytelne. Pamiętaj o tym, że jeżeli Twój stan zdrowia wymaga pobytu w szpitalu, nie zwlekaj, tylko udaj się do niego niezwłocznie i przejdź na zwolnienie od lekarza.